אקראיות בטיולים וביטחון בקריירה

אני קורא עכשיו בפעם השנייה את הספר אנטי שביר שכתב ניסים טאלב. אחת הטענות בספר היא שאפשר לחלק דברים בחיים לשלוש קטגוריות.

שביר
איתן
אנטי שביר

הדברים בכל קטגוריה יושפעו אחרת משינויים בלתי צפויים בסביבה.

  • שביר הוא דבר שייהרס אם יתרחשו שינויים בלתי צפויים בסביבה. לדוגמה כוס חרסינה עדינה תישבר אם היא תיפול על הרצפה.
  • איתן הוא דבר שלא יושפע משינויים בסביבה. משקולת של 10 קילו לא תושפע מנפילה על הרצפה.
  • אנטי שביר הוא דבר שמתחזק כאשר מתרחשים שינויים בסביבה שלו. לדוג’ באימוני כושר אתם מפעילים שינויים בעומס שמוטל על הגוף שלכם והוא מתחזק בתגובה (לדוג’ יותר קילומטרים של ריצה, יותר שכיבות שמיכה וכו’).

“מעניין אבל איך זה רלוונטי לטיולים”?

זה רלוונטי כי אין לנו יכולת לחזות אירועים בלתי צפויים. אבל אנחנו יכולים לדעת איפה אנחנו והציוד שלנו נמצא בסקלה שבין השביר לאנטי שביר. ככל שנעביר יותר דברים לכיוון האנטי-שביר כך סביר יותר שלא ניפגע ואפילו נרוויח מאירועים בלתי צפויים כשהם יתרחשו.

איך אני מיישם את זה בשטח?

הימנעות מדברים שבירים:

כפי שהסברתי בפוסט קודם אני נמנע מלטייל עם סמארטפון בשטח. בין השאר בגלל השבירות שלו.

פריט נוסף שאני נמנע ממנו הוא כוסות שתייה מזכוכית. נהוג למכור אותם כפריט חובה בערכות קפה וכמטייל מתחיל נהגתי להסתובב איתם. אבל, בהינתן השבירות שלהם השאלה היא לא אם הם ישברו אלא מתי.

אימוץ דברים עמידים:

אחד מהחששות הגדולים שלי בשטח הוא נוזלים. בין שמדובר בשמפו, באלכוהול לכוהלייה או בשמן זית. לנוזלים יש נטייה לצאת מכלי הקיבול שלהם ולטנף את התיק. לכן אימצתי לי את כלל הברזל הבא “נוזלים נכנסים לתיק רק בבקבוק בעל פקק מתברג”. הסבירות שבקבוק כזה ידלוף בתיק אפסית מה שהופך אותם ליותר עמידים.

תנועה לכיוון האנטי-שביר:

כאן העניינים נהיים יותר מורכבים ומעניינים. אני לא יכול להצביע על שום פריט בציוד שלי ולהגיד שאם אפעיל עליו לחץ (שריפה, רטיבות, נפילה מגובה) הוא יתחזק. הכי רחוק שהפריטים שלי יכולים לנוע על הסקאלה זה לכיוון העמיד. אבל, אם נעלה את נקודת המבט שלנו מהפריט הבודד לערכה נגלה שהיא השתפרה בזכות הלחץ.

למה אני מתכוון? תחשבו שיש לי פק”ל קפה שמכיל כוסות זכוכית. בטיול האחרון אחת הכוסות נופלת ונשברת. אני מפיק לקחים ונפטר מכוסות הזכוכית בערכה שלי ועובר לכוס פלסטיק רב פעמית. כוס הזכוכית נהרסה בגלל הנפילה אבל בזכות הפקת הלקחים פק”ל הקפה שלי השתפר.

ספל הטיולים העמיד שלי

תחום נוסף שהוא בלתי שביר הוא ידע. כל פעם שאני מגלה שטעיתי בטיול אני יכול להשתפר בפעם הבאה. זה יכול להיות טעויות מינוריות כמו אריזת תיק שגויה מה שגורם לחלוקת משקל לא נוחה עד לטעויות משמעותיות יותר כמו שק”ש שלא הולם את תנאי הסביבה מה שמוביל ללילה אומלל למדי.

חשוב לא להכחיש טעויות אלא לנצל אותם כמקור לידע על העולם. כפי שטאלב אומר:

“אני מגדיר מפסידן כמי שמבצע טעויות ולא הוגה בהם, לא מנצל אותם, חש מבוכה ומתגונן בגינם במקום לראות אותם כמקור למידע חדש”

נקודה אחרונה לסיום שלא קשורה לעולם הטיולים אבל חשובה מכדי שאזניח אותה:

כמה אתם שבירים בפני פיטורים?

עולם העבודה המודרני הולך ונהיה קשה יותר. הסיכויים שלנו לאבד את מקום העבודה גבוהים מהעבר. כמה זמן ייקח מרגע שיפטרו אתכם עד שתיכנסו לחובות? חודש? שנה? ככל שהזמן קצר יותר כך אתם שבירים יותר.

איך לנוע על הציר לכיוון האנטי שביר? לכך יש שני תשובות

גישת הסולידית – אימוץ אורח חיים מינימליסטי וחיסכון של סכום גדול של כסף. ההון שנצבר מושקע בשוק ההון ומהווה מקור הכנסה חלופי. ברגע שהסכום גדול מספיק אתם יכולים להפסיק לעבוד ולחיות מתיק ההשקעות. אם אתם לא תלויים בעבודה בשביל כסף פיטורים לא מהווים איום כספי מבחינתכם.

גישת יצירת הערך – cal newport בספרו הנהדר SO GOOD THEY CAN’T IGNORE YOU (זהו קישור ממומן) חוקר מה גורם לאנשים להנות ממקום עבודתם. חלק מהתשובה טמון ברכישת כישורים יוצאי דופן. איך נהיים טובים כל כך? בעזרת טכניקת האימונים Deliberate Practice שמאפיינת מוזיקאים מצטיינים, ספורטאי צמרת ורבי אומן בשחמט. אם יש לכם כישורים נדירים ומבוקשים בשוק הסבירות שיפטרו אתכם צונחת.

אני סבור שהאסטרטגיה הטובה ביותר תהיה לשלב את שני הגישות האלו. אם תלמדו איך להגדיל את הערך שלכם בשוק העבודה הסבירות שיפטרו אתכם הולכת וקטנה. מנגד, אם תגדילו את החיסכון שלכם הפגיעה בחיים שלכם בעקבות פיטורים תקטן מאוד.

האם זה מביא אתכם אל הארץ המובטחת של האנטי-שביר? זה תלוי כמה נדירים הכישורים שלכם וכמה גדול החיסכון שלכם. אבל זה בוודאות ירחיק אתכם מהאזור השביר.

לסיכום אם תלמדו לחסוך ולהגדיל את הערך שלכם בשוק העבודה תוכלו לעבוד פחות ולצאת לפנסייה מוקדמת ואז יהיה לכם הרבה יותר זמן לטייל 🙂

נפגש בשבילים
משה

5 תגובות בנושא “אקראיות בטיולים וביטחון בקריירה”

    1. אימצתי לאחרונה רעיון מחבר. אפשר לקחת בקבוקים של תמצית וניל ולארוז בהם נוזלים שונים: רוטב סויה, שמן זית, רוטב צ’ילי, וכו’
      לא יעיל לטיול ארוך אבל נחמד מאוד לטיולי יום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.