ביגוד לחורף – לא רק לטיולים


פוסט אורח מאת חיים שלום גרינברג עם כמה הערות שלי לסיום.

לפני שאני מתחיל לדבר על ציוד טיולים אני רוצה להזכיר לכם שאתם ככל הנראה מחזיקים עכשיו, ביד או בכיס, מכשיר בגודל כף היד שלכם שיכול לתקשר בכל רגע נתון עם לוויינים שחגים בגובה 20,000 קילומטר ולתת לכם את המיקום שלכם ביחס לכל נקודה על פני הכוכב. וזה אחד היישומים הבסיסיים והמובנים מאליהם של הטכנולוגיה בימינו.

עכשיו אבקש מכם לדמיין תרחיש אופייני לחורף הישראלי: אתם קמים בבוקר לעבודה או ללימודים ובחוץ קר וגשום. אתם לוקחים את מעיל הגשם שלכם. הוא משאיר אתכם חמימים ויבשים אבל הוא מגביל וכבד. בצהריים הגשם נפסק והטמפרטורה עולה באופן משמעותי, כך שהמעיל הרבה יותר מדי חם בשביל ללבוש אותו. אבל בגלל שהוא ענקי הוא לא נכנס לתיק יום שלכם ולכן אתם צריכים לבחור אם להמשיך ללבוש אותו ולסבול מהחום או להחזיק ביד מעיל ענקי וכבד.

אם תיזכרו שנייה ברמת הטכנולוגיה הנוכחית תבינו מהר מאוד שבהשוואה לכלים אחרים שאתם משתמשים בהם מעיל כזה הוא כלי פרימיטיבי ולא יעיל. למעשה הוא כל כך לא יעיל שכנראה ברשותכם עוד מגוון פריטי לבוש ברמה טכנולוגית דומה בשביל שיכסו אתכם בכל התרחישים של החורף הישראלי ההפכפך. אני מניח שאני די קרוב לאמת אם כשאני מנחש שמלתחת החורף שלכם (אם אתם גברים) כוללת מעיל או שניים, שני ג’קטים או שלושה, וארבעה או חמישה סוודרים. אם חשוב לכם לקנות פריטים אופנתיים ו/או מיד ראשונה כנראה שהשקעתם בכלל המלתחה מחיר ארבע ספרתי כלשהו, או קרוב לכך. אפילו אם אתם מחפשים ביגוד חורף ביד שנייה ולא אכפת לכם מאופנה אני מאמין שהוצאתם לא מעט על ביגוד חורף.

מניסיון, לכבוד סיום החורף, אני יכול להגיד בלב שלם שאין שום סיבה שמלתחת החורף שלכם תכלול יותר משני פריטים: סופטשל ומיקרו-פליז.

סופטשל הוא למעשה ג’קט קל שמאגד את כל התכונות שאין למעילים ולג’קטים הרגילים: הוא מאוד קל ולא מגביל, הוא קומפקטי מאוד ולא תופס כמעט מקום בתיק יום, והוא מתאים לטווח טמפרטורות מאוד רחב, מטמפרטורה שמצדיקה סוודר קליל ועד טמפרטורה שמצדיקה ג’קט כבד (אני הסתובבתי איתו בקור של עשר מעלות בערך מעל חולצה קצרה ואחרי שאטמתי אותו בצורה המקסימלית, כלומר בתחתית, בשרוולים וסגרתי את הכיסים היה לי חמים בצורה סבילה, גם אם לא מושלמת. יש לציין שבכוונה קניתי סופטשל קל ויש כאלה שמחממים יותר). מלבד זאת הוא דוחה גשם באופן כמעט מושלם. הוא גם מאוד יעיל נגד רוח. לא פחות חשוב – הוא מאוד יפה ואופנתי.

תמונה מאת משה וולפסון
הכותב מדגמן סמוך לבחור שלא זכה לתלבושת כה אופנתית

מיקרו-פליז הוא סוודר פליז שמשמש אותי כאביזר משלים לסופטשל בטמפרטורות שנמוכות מאזור העשר מעלות. השילוב של שניהם השאיר אותי יבש וחמים מאוד בשיא החורף הישראלי בטמפרטורות שמתקרבות לאפס מעלות, ובטמפטורות דומות בפריז. להבנתי יש מיקרו-פליזים ברמות שונות. ברשותי אחד חם מאוד אבל גם עבה למדי. כמו הסופטשל מיקרו פליז הוא מאוד קומפקטי ביחס לחום שהוא נותן, יפה ואופנתי.  

ברוב המקומות בארץ הטמפרטורות לעולם לא יורדות באופן משמעותי מתחת לאפס מעלות, כך שמנסיון שני הפריטים האלה יכולים לכסות אתכם לחלוטין לחורף הישראלי. מעבר להמלצה חמה על פריטים מסוימים הנקודה שאני רוצה להעביר היא שבהתאם לרמת הטכנולוגיה של ימינו ההתעקשות על שימוש בפריטים לא משוכללים כמו כאלה שתעשיית הטיולים מציעה שקולה להתעקשות על שימוש בלפיד במקום בפנס. אני רוצה להדגיש שאני מדבר על שימוש יומיומי לחלוטין ולא רק על טיולים. הסופטשל שרכשתי בתחילת החורף נמצא באופן קבוע עלי או בתיק שלי מאז ואפילו עכשיו, בתחילת יוני (בהתחשב בטמפרטורות הליליות בירושלים ייתכן מאוד שהוא יהיה עלי גם ביולי אוגוסט). במשך חודש וחצי כשהוא היה בתיקון (ארחיב מאוחר יותר) לא הבנתי איך הסתדרתי בלעדיו.

אבל מה עם המחיר?

המחיר של ציוד טיולים הוא מאוד גבוה, בעיקר בארץ. אישית בתור מי שמאוד חשוב לו גמישות ונוחות לי זה שווה את זה. בכל אופן יש דרכים לחסוך (שנדונו בהרחבה באתר זה). אפשר לקנות בחו”ל, אפשר לקנות יד שניה (ולהיזהר מזיופים), ואפשר לקנות במבצעים בארץ שלא פעם הם ממש מוצלחים. בכל אופן זכרו שאם אתם קונים ציוד איכותי מחברה מוכרת יש סיכוי לא קטן שהוא יישאר אצלכם למשך שנים רבות, מה שמקזז את המחיר הגבוה.

טיפה עניינים טכניים ונוספים:

באופן מאוד מעצבן, סופטשלים לגברים כמעט אף פעם לא כוללים כובע, כך ששווה לקנות כובע צמר או פליז פשוט. כמו כן אני ממליץ להשקיע בכפפות טובות. לסופטשל שלי יש כיסים ענקיים והכפפות והכובע נכנסים אליהם בלי בעיה. זכרו שסופטשל לא מחמם אלא מגן מפני הקור, ולכן באופן טבעי הוא הכי יעיל עם אביזרים משלימים.

כמו כן יש הרבה סוגים של סופטשלים. יש כאלה יותר ופחות מחממים, יש כאלה עם שכבה טרמית שאמורה להגן מפני קור קיצוני וכן הלאה וכן הלאה. אישית בחרתי בסופטשל הקל ביותר (שהוא גם הזול ביותר), מכיוון שאני מעוניין במשהו שיהיה רלוונטי גם לטמפרטורות גבוהות יחסית, ואני מאוד מרוצה.

יש עוד סוגים של ציוד טיולים לחורף. לדוגמה מעילים מחממים וקלים מאוד שנדחסים לנרתיקים קומפקטיים להדהים. מבחינתי החיסרון שבהם הוא שהם לא מתאימים לטמפרטורות גבוהות יחסית, אבל לאנשים עם עדיפויות שונות משלי הם יכולים להיות מושלמים.

מה יש לי:

ברשותי סופטשל של חברת קולומביה דגם ascender. כפי שהזכרתי קודם, זהו הדגם הקל ביותר שלהם. קניתי אותו ב500 ₪ בחנות אורחה. כאמור הוא נמצא אצלי בשימוש אינטנסיבי ביותר ואני מאוד מאוד מרוצה ממנו. החיסרון היחיד בו הוא שבמקום שבו התיק משתפשף בו בגב נוצרה פרימה קלה של הבד, מעין “גולגולים”. מסרתי אותו לחנות ואחרי חודש וחצי (מהארוכים בחיי) הם הביאו לי אחד חדש, שגם בו קרה אותו דבר. יש להדגיש שאני לא מרגיש בשום תופעת לוואי לעניין, או פגיעה כלשהי בהגנה מפני קור וגשם, אבל חשבתי שצריך להזכיר את העניין.

יש לי מיקרו-פליז עבה ומחמם של חברת רגטה, למיטב זכרוני קניתי אותו 200 ₪  באותה חנות. הוא יפה ואני מאוד מרוצה ממנו. יש כאלה יותר קומפקטיים אבל אני לא בטוח שהם חמים כמותו.

לסיכום:

ציוד טיולים לחורף מאפשר לכם להחזיק במלתחת חורף מאוד קטנה ויעילה שמתאימה לרמת הטכנולוגיה של המאה העשרים ואחת. המלתחה הזו תשמש אתכם לא רק לטיולים אלא גם לחיי היומיום. המחיר הרבה פעמים לא נמוך אבל לדעתי האיכות הופכת אותו למשתלם. קיץ טוב!

חיים שלום.

 

תודה רבה לחיים שלום על הפוסט. כמו תמיד אם יש מישהו שמעוניין לפרסם פוסט רלוונטי בבלוג הוא מוזמן ליצור איתי קשר. ארצה לנצל את ההזדמנות כדי להרחיב על שיטת השכבות.

שיטת הביגוד שחיים שלום משתמש בה נקראת “שיטת השכבות”. הרעיון הוא שבמקום לקחת ביגוד שמתאים רק למצבי קיצון (חם מאוד או קר מאוד) לוקחים ביגוד שמתאים למספר מצבים משתנים. (חם, קריר, קר, היום שאחרי מחר). ככל שהטמפרטורה ביום הולכת ויורדת אפשר לשים שכבות נוספות ולהפך. לשיטה זו יש מספר יתרונות:

  • גמישות – אתם לא מוגבלים לשני מצבי הביניים של להיות עם המעיל ולהזיע למוות או להיות בלעדיו ולקפוא מקור. אתם יכולים לשחק עם רמת הבידוד שלכם מהסביבה בהתאם למצב.
  • בידוד – הודות לעובדה שאתם לובשים מספר שכבות של בגדים אתם יוצרים שכבות של אוויר בין כל הבגדים. בגלל הצפיפות הנמוכה של האוויר הוא החומר המבודד המושלם. מה שגורם לכך שיותר חום נשמר בתוך הבגדים שלכם ופחות ממנו בורח לסביבה.
  • משקל – בזכות הבידוד המעולה שהשיטה הזו מייצרת אפשר להשיג טמפרטורה זהה לזו שהייתם משיגים עם מעיל רגיל בפחות משקל.

איך זה עובד?

בוא ניתן ערכים מספרים לכמות החום שאנחנו מקבלים מכל בגד.
שכבת בסיס – 1
מיקרו פליז – 2
סופשל – 1

אנחנו נתחיל את היום עם שכבת בסיס מנדפת (רמת חום 1). אם הטמפרטורה יורדת קצת אפשר לשים את הסופשל (רמת חום 1) ולהגיע לרמת חום כוללת של 2. הטמפרטורה יורדת עוד? אפשר להחליף את סופשל במיקרו פליז (רמת חום 2) ולהגיע לטמפרטורה כוללת של 3. הטמפרטורה ממשיכה לרדת? נשים שוב את ה סופטשל ונגיע לרמת חום כוללת של 4 (1+2+1).

שווה להקדיש קצת מחשבה לצבע של השכבות השונות. העיקרון המנחה הוא שככל שהשכבה כהה יותר כך היא סופגת יותר אנרגיית שמש ומתחממת יותר.

לפיכך הצבעים האידאלים יהיו:
חולצת בסיס – את החולצה הזו אנו לובשים בימים חמים יחסית. לא נרצה שהיא תעלה את הטמפרטורה שלנו ולכן נרצה שהיא תהיה בצבע בהיר.
שכבת ביניים ושכבה מבודדת- את השכבות האלו נלבש במזג אוויר קר יחסית. אנו רוצים “לתגבר” את היכולת שלהם לחמם אותנו. לכן נבחר בפריטים כהים.

לסיכום אני לא יודע אם שחור זה מרזה אבל הוא בוודאות מחמם 🙂

נפגש בשבילים
משה

4 תגובות בנושא “ביגוד לחורף – לא רק לטיולים”

  1. פוסט מעניין מאוד.
    מסכים עם כל מילה בנוגע לציוד טיולים שיוכל לשמש גם כביגוד יום יומי (בעיקר בחורף).
    המחיר בארץ גבוהה מואד ביחס למדינות אחרות, ובכל הבגידו שווה את ההשקעה לטווח הארוך.
    (כמובן שעדיף לקנות בחו”ל במידה וזה מתאפשר).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.