ביקורת ספר CAMPING AND WOODCRAFT

אחרי כמעט שנה סיימתי סוף סוף את הספר CAMPING AND WOODCRAFT מאתHorace  Kephart. זהו ספר עב כרס וסיימתי אותו רק הודות למדיניות ליברלית של דילוג על פרקים.

השאלה המתבקשת היא למה לטרוח? מה מצאתי בספר מאובק בן למעלה מ100 שנה? חברות המזון מהם הסופר הצטייד כבר לא קיימות, הציוד מזמן לא רלוונטי. למה לשרוף את הזמן המוגבל שלי על קריאה טכנית ומתישה שבחלקה כבר לא אקטואלית?

בגלל, שלמרות שחלקים מהספר התיישנו רובו עומד היטב במבחן הזמן וקיבלתי ממנו תובנות רבות על השטח.

File:Horace-kephart-1906.jpg
כותב הספר Horace Kephart

אני מאמין שכדי להבין סוגיה באופן מקיף אין תחליף לצלילה לספר טוב. כאן נכנסת קריאה אינטנסיבית לתמונה.

איך הספר בנוי?

הספר מחולק לשני חלקים החלק הראשון Camping – מחנאות – מדבר בעיקר על אומנות הקמת המחנה. יש שם נושאים שהזכרתי בפוסט על 9 עקרונות לבחירת מיקום המחנה ובפוסט על מחשבות על חום גוף בטיולים בנוסף לשלל עקרונות ורעיונות שימושיים אחרים.

החלק השני של הספר WOODCRAFT – שדאות – היה יותר ממוקד לידע שחיפשתי. מצאתי שם סריקות מעמיקות על נושאים כמו מזון מרוכז, ניווט, התמודדות עם מצבי חירום וטכניקות תרמילאות קלה.

איך לקרוא את הספר?

 אני ממליץ לדלג על פרקים בלי חשש. כאמור, חלק מהספר כבר לא רלוונטי וחלקים אחרים ממנו מוטים גאוגרפית לארצות הברית. זנחתי אותו לחודשיים כשנתקעתי בפרק משמים במיוחד על סוגי העצים בארצות הברית ואיזה סוג מתאים לאיזו מדורה. 

נקודות מעניינות שבלטו לאורך הקריאה

היסטוריה – הספר יצא לאור בשנת 1917 ורווי במידע היסטורי. כשהסופר מדבר על המלחמה הוא מתכוון למלחמת העולם הראשונה. הספרים שהוא מצטט נכתבו ברובם במאה ה19. מגלי ארצות אמריקאים והמצור בפאריס מוזכרים בנשימה אחת.

המחסור בניילון –  הניילון הוצג לראשונה ב1939 הרבה אחרי שהספר יצא לאור. כתוצאה מכך אין שום אזכור לציוד שמכיל פלסטיק. לא בקבוקים מפלסטיק, לא תיקים מודרניים ולא שק”ש.

זה אומר משהו על העידן הנפלא שבו אנו חיים. הודות להתקדמות הטכנולוגית ציוד איכותי זול וקל משקל נגיש לכל מטייל.

המשמעות היא שרוב מוחלט של הטקסט שמוקדש לכתיבה על ציוד לא רלוונטי למטייל המודרני. זה מעניין לשמוע שכל איש שטח שמכבד את עצמו נהג לקחת אתו שמיכה משיער גמלים בזכות היותה קלה ומחממת אבל הציוד היום מתעלה בהרבה על הציוד שהיה מקובל אז.

טיפול רפואי – לכותב יש ניסיון שטח עשיר והוא מקדיש זמן רב לפירוט על שלל מצבים רפואיים שיכולים להתרחש בשטח והדרכים לטפל בהם. את החלקים האלו אני ממליץ לקרוא בזהירות. נכון, חלק מהטיפולים שלו מדויקים ותקפים גם היום (לדוג’ שימוש בסודה לשתייה כדי לטפל בגירוי מסרפד) אבל חלקם (כמו לעשות עיסוי לבית חזה אחרי שהדופק חזר למטופל מזמן לא באופנה.)

למרות זאת לא חסרו טיפים פרקטיים כמו איך לאלתר אלונקה בשטח

לוקחים שני מוטות עץ שעליהם מושחלים שני מעילים עם כפתורים סגורים. יש להקפיד שהצד של הכפתורים יהיה מופנה כלפי מטה.

אוכל – יש פרקים שלמים שמוקדשים לאוכל ובצדק. אוכל טוב וטכניקות בישול ראויות לשמם הם חלק מהותי מחוויית שטח מוצלחת. שווה לקרוא את הפרקים האלו בתשומת לב. אמת, חלק מחברות המזון שמוזכרות בספר לא קיימות אבל ניתן בהחלט להשתמש בחלק גדול מהמתכונים ומטכניקות הבישול שמוזכרות בו.

לסיכום אם אתם מעוניינים בספר הזה יש עותק שלו בספרייה של אוניברסיטת אריאל ואפשר להשיג אותו גם אונליין בקישור הממומן הזה.

נפגש בשבילים
משה

תגובה אחת בנושא “ביקורת ספר CAMPING AND WOODCRAFT”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.