שותפים לטיול כמה למה ואיך. פוסט אורח מאת חיים שלום

טיול הוא אחת החוויות היותר אינטימיות שאפשר לדמיין. בטיול אתה נמצא עם שותפיך לטיול מאה אחוז מהזמן – הולך איתם, אוכל איתם, ישן איתם, הכל. בהתחשב בכך, שווה להקדיש מעט מחשבה לבחירת שותפים מתאימים לטיול. מספיק שותף אחד לא מוצלח בשביל להפוך טיול לסיוט, ומצד שני טיול עם האנשים הנכונים יכול להיות גן עדן.

לפני שאתן מספר כללי אצבע פשוטים לבחירת שותפים אני חייב להכניס הסתייגות משמעותית – טיול הוא מבחינתי חוויה של זרימה. זה אומר שאני חושב שמאוד חשוב לא לנסות להכפיף את הכל לצורה המדויקת שבה אתה חושב שאתה רוצה שהכל ילך, אלא להתאים את עצמך לסביבה. הסיבה שאני מדגיש את זה היא שלדעתי עיקר החוויה של הטיול באה מהתנועה הנפשית הזו של שחרור וזרימה. בלעדיה הטיול הוא לא טיול. כך שברגע שהתחלתם ללכת, אפילו אם אתם לא בטוחים שאתם עם השותפים האופטימליים, חשוב להרפות וליהנות מהטיול והאנשים שאתכם. מצד שני, בשלב תכנון הטיול לדעתי כללי האצבע שלהלן עשויים להעלות את הסבירות לחוויה טובה בטיול.

אז איך אפשר להגביר את הסיכויים לכך שיהיה כיף חברתית בטיול? להלן מספר נקודות למחשבה:

כמה אנשים צריכים להיות בטיול?

פתחו את הטיול למספר מתאים של אנשים. טיול של עשרים איש הוא טיול גדול ומסורבל. מצד שני, טיול של ארבעה אנשים עשוי להיות קטן ושקט מדי, ומלבד זאת הסיכוי שיהיו בטיול אנשים כלבבכם יורד. לדעתי מספר הזהב נמצא בין חמישה לתשעה אנשים. כך, אפילו אם אתם לא מאוד מסתדרים עם חלק מהאנשים, יש סיכוי לא רע שתיהנו מאוד לטייל עם האחרים. מלבד זאת, נוצרת אווירה של חבורה ולא של אוסף של יחידים.

“אין בנמצא הנאה כמו להיפגש עם חבר ישן, אולי מלבד להתיידד עם חבר חדש”. (רודיארד קיפלינג)

אין חכם כבעל ניסיון

וודאו שלפחות חלק מהאנשים הם בעלי ניסיון בטיולים. אנשים בעלי ניסיון בטיולים יודעים להביא את האווירה הנכונה, את הציוד הנכון וידע שעשוי להעשיר את הטיול. זה גם מאפשר במידת הצורך והרצון להתפצל לתתי קבוצות (נניח קבוצה שאוהבת ללכת מהר וקבוצה שאוהבת ללכת לאט), ולא לדאוג לקבוצה השנייה כי יש שם לפחות מישהו אחד שיודע להתנהל בשטח. מעבר לכך, טיול עשוי להיות חוויה לא פשוטה, ואנשים חסרי ניסיון לא תמיד ידעו להתמודד איתה. ככל שהאנשים בטיול הם בעלי ניסיון הם ידעו להתמודד עם קשיים וגם לעזור לאחרים וכך להעלות באופן משמעותי את רמת הטיול.

כלל נוסף שיאפשר לכם את החלוקה לתתי קבוצות היא אריזה נכונה. אם לכל אחד מהמטיילים יש את הציוד הבסיסי כדי להסתדר בשטח הוא לא חייב להישאר עם שאר הקבוצה רק בשביל לחלוק סיר בישול ואוהל.

“אל תלך לפניי, כי אולי לא אצעד אחריך. אל תלך מאחוריי, כי אולי לא אדע להוביל. לך פשוט לצידי, והיה ידידי”. אלבר קאמי

את מי ממש לא להביא לשטח

וודאו שאין בטיול מישהו שממש לא צריך להיות בו. יש אנשים שאתם פשוט לא רוצים לטייל איתם. ישנם אנשים ילדותיים או עצבניים או חולי שליטה וכיוצא באלה שפשוט יחריבו את הטיול. לא צריך לעשות ראיונות, אבל בהתחשב בכך שרוב הטיולים מתארגנים בשיטת “חבר מביא חבר”, זה לא אמור להיות קשה מדי לעשות שיחה קצרה עם החברים שלך שמביאים חברים משלהם ולוודא איתם שהם לא מביאים מישהו שלא כדאי שיבוא. במידה ויש אפשרות כזו, שווה לזכור שלעיתים עדיף להיות קצת לא נחמדים ולא לאפשר לאותו אדם לבוא, מאשר להיתקע בשטח עם אדם שהורס לכולם את הטיול ואף עשוי לשים את עצמו ואחרים בסכנה.

הכלל הזה נכון גם בנוגע לכושר

חוץ מאופי כדאי גם לחשוב על ההתאמה בין רמת השביל לכושר של המשתתפים. אם מדובר בטיול קל מבחינה פיזית – נגיד הליכה של 10 ק”מ בתוואי נוח – אז אפשר להזמין כל אדם. אבל, למסלולים מאתגרים יותר – נניח 20 ק”מ עם הרבה משקל על הגב – כדאי לחשוב על שינוי רמת הקושי של הטיול אם מגיעים אנשים שלא מורגלים בפעילות גופנית.

“גיהנום הוא אנשים אחרים” (ז’אן פול סארטר)

תביאו אנשים משני המינים

ואחרון חביב – תזמינו אנשים משני המינים . טיול יכול להיות חוויה רומנטית מאוד, וככלל טיפה מתח מיני תמיד יכול לפלפל את האווירה ולהוסיף עוד ממד לטיול. כמובן כמובן שחשוב מאוד לדאוג שהכבוד של כולם נשמר וכולם מרגישים בנוח.

“בנים בנות ביחד, זה יפה ש –
יש אומץ לפעמים להתערבב.”
מאיר אריאל

הבהירו את גבולות האחריות שלכם

הערה אחרונה למארגני הטיולים – לעיתים אנשים עשויים להסתכל עליכם כעל מדריכים ולחשוב שאם ארגנתם את הטיול, אמרתם איזה ציוד להביא ואתם מנצחים על הכנת האוכל, אולי אתם גם אחראיים על הביטחון של האנשים בטיול. חשוב מאוד שתבהירו בתחילת הטיול שכל אחד שיוצא לשטח עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו. אם מישהו חס וחלילה נפגע כמובן שתעשו את מירב המאמצים כדי לעזור לו, אבל אין זה אומר שהוא תחת אחריותכם או שאתם צריכים להשגיח עליו. אם מישהו לא בטוח לחלוטין שהוא מסוגל לטייל – שלא יצא.

תודה רבה לחיים שלום על פוסט מעניין ומחכים. כתמיד אם יש לכם תוכן שיעניין את שאר קוראי הבלוג אשמח מאוד לפרסם אותו.

נפגש בשבילים
משה

2 תגובות בנושא “שותפים לטיול כמה למה ואיך. פוסט אורח מאת חיים שלום”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.