כנס התרמילאות השני

ביום שישי ה08.12.17 זכיתי להגיע לכנס התרמילאות השני שהתקיים באברהם הוסטל בתל אביב. זה היה כנס מעניין ולמדתי בו הרבה. החל מאתרים שימושיים למטיילים וכלה בכללי השרדות בשלג. זו הכנס השני אליו הגעתי. כאן תוכלו לקרוא את סיכום הכנס הקודם.

הגעתי באיחור וההרצאה הראשונה בה השתתפתי הייתה של דרור טישלר, אחד ממקימי אברהם הוסטל ומטייל ותיק.

דרור טישלר

דרור ושותפיו הקימו את אברהם הוסטל כחלק מתפיסת עולם שגורסת שלתרמילאים יש הרבה השלכות חיוביות על הסביבה בם הם נמצאים. מחד הם מוציאים כסף בעסקים מקומיים ומאידך טביעת הרגל האקולוגית שלהם אפסית.

משפט מעניין מהשיחה

live nothing but footprints take only memories
השאר רק עקבות קח רק זכרונות (משפט ניו-זילנדי)

ישנם שפע של אירועי תרבות בהוסטל חלקם בחינם ואחרים בעלות סבירה. אם יש לכם ערב פנוי זו יכולה להיות אופציית בילוי מעניינת. אישית אני מחבב מאוד את האווירה בהוסטל. המקום חמים, ידידותי ומעוצב עם חוש הומור כפי שיעיד המשפט שנכתב בלובי:

Abram always shared his flipflops
אברהם תמיד חלק את הכפכפים שלו

סקייפ עם ספי הנגבי

אחרי הפסקה קצרה בוצעה שיחת סקייפ עם ספי הנגבי שנמצא בסין. ספי בדיוק סיים קורס סינית כחלק מההכנות שלו למסע רגלי בדרך המשי. מטרת המסע היא להשיג מימון להקמת מרכז לילדים מכל העולם שנפגעו במלחמות. למרות מספר קשיים טכניים במהלך השיחה היה ברור שספי הוא בחור צבעוני ומשעשע. אם אתם מעוניינים לעקוב אחרי התקדמות המסע שלו תוכלו לעשות זאת בדף הפייסבוק שלו Seffi’s journey along the historical Silk Road. (יש לציין שהדף לא עודכן כבר תקופה ארוכה).

בהצלחה ספי

שוקה רווק – השרדות באקלים קר

אחרי ספי עלה לדבר שוקה שסיפר על מסעותיו בתנאי שלג כבד.

שני ציטוטים מההרצאה

“גפרור מזהה חוסר חמצן לפנינו” כלומר אם אנחנו במחסה ולא בטוחים שיש זרימת אוויר מספקת אפשר להדליק גפרור. אם הוא נכבה מייד פרוש הדבר שיש מחסור בחמצן ועלינו למצוא דרך להגדיל את זרימת האוויר למחסה.

“מתוך הלבן שאפף אותנו הופיעה שיירה ארוכה של אנשים, שפילסו את דרכם בכבדות בשלג ונראו כמו חייליו של נפוליאון הנסוגים ממוסקבה” מתאר חבורת מטיילים אחרי מסע קשה בשלג. 

במהלך ההרצאה שוקה הזכיר שכתב חמישה כללים להתמודדות עם מזג אוויר עוין. ברשותו אצטט אותם:

 1. בפרוץ סופת שלגים לעולם אל תעזבו מחסה מוגן: מבנה אבן, אוהל, רכב. אוהל ורכב שמתכסים בשלג הם כמו מערה, הטמפרטורה בהם איננה יורדת מתחת לאפס.
 2. אם נקלעתם לסופה, כמו בסיפורים שלי, הקימו אוהל ושהו בו. האוהל מוגן מרוח ומטמפרטורות קטלניות.
 3. אם אין אוהל חפרו מערה בשלג הרך, פרסו שק שינה, שימו עליכם את התרמיל וחכו לשוך הסערה.
 4. אם נגזר עליכם ללכת בשלג עמוק, לכו בשורה ארוכה. הראשונים מהדקים את השלג, והאחרונים הולכים בתעלה יבשה יחסית.
 5. והחשוב מכול, בסופה שבה הראות אפס והרוח מכה בפנים, לעולם ובכל תנאי הישארו במקום. זכרו את האירועים בחרמון, ואת תוצאות התנהגות החיילים הישראלים הבלתי מנוסים, מול התנהגות האוסטרים המנוסים. עניין של חיים ומוות. (החיילים הישראלים ניסו ללכת אל הבסיס וקפאו למוות בדרך לעומתם החיילים האוסטרים בנו לעצמם מחסה ונשארו בו עד חלוף הסופה).

עוד ציטוט אחרון

“הטמפרטורה בתוך השלג אף פעם לא יורדת מתחת לאפס ויש הגנה מרוחות מקפיאות. אם תחפרו מנהרה בשלג ויש לכם שק שינה תוכלו לשרוד את הלילה”

מי שרוצה לקרוא עוד על הרפתקאותיו של שוקה בשלג יוכל לעשות זאת כאן.

טל דרומי – תרמילאות 2.0

טל מתמחה בשימוש בטכנולוגייה כדי להפוך את הטיולים לחוויה קלה ומעניינת יותר. הוא הציג שפע של כלים מעניינים.

אתרים
 1. האפליקציה של לונלי פלנט – כאן תוכלו למצוא מפות, שיחון, לשתף מידע עם מטיילים אחרים ועוד.
 2. אתר האינטרנט Rome to Rio שבעזרתו אפשר לתכנן את מסלול הנסיעה בין כל שני אתרים. נסיעות באוטובוס ברכבת ועוד. באתר תראו פירוט של המחירים ומשך המסע בכל אופציה בה תבחרו.
 3. Hotels tonight אפליקציה – ואתר אינטרנט – שמוצאת חדרי מלון שלא הספיקו להימכר במחירים מצחיקים. לא פועלת בכל מקום אבל שווה לנסות.
ציוד
 1. LifeStraw – קש שמאפשר לכם לשתות מכל מקור מים לא משנה כמה הוא מזוהם. הגרסה קלת המשקל למטיילים עולה כ20$ ויכולה לסנן 4000 ליטר.
 2. BioLite – פנל סולרי קל משקל לשטח. מי שמטייל במזג אוויר מעונן יכול לקנות מהחברה כירת עץ שמאפשרת לכם להטעין את הבטריות בזמן שהיא בוערת. הכירה כבדה יחסית אבל אם משקל לא מהווה שיקול זה יכול להיות מוצר מעניין.

זו השנה השנייה שטל דיבר בכנס. כאן תוכלו לקרוא את כל הטיפים הנהדרים שהוא נתן שנה שעברה.

גיא בן דרור – דרוש רץ עם נשמה

הדובר האחרון בכנס היה גיא שסיפר כיצד מודעה בה הוא ואביו נתקלו באינטרנט שינתה את חייו. כל שנכתב במודעה היה מספר טלפון והמשפט הבא:

“דרוש רץ עם נשמה”

המודעה פורסמה בעבור בזה נבבה, בחור עיוור שרצה להתחיל לרוץ וחיפש שותפים. גיא ואביו יצרו קשר עם בזה והתחילו לרוץ איתו. במהלך האימונים בזה עבר מהפך מרשים. ממעשן כבד ש”לא רץ מטר בחיים” הוא הגיע לאולמפיאדת הנכים בביג’ינג שם רץ ריצת מרתון והגיע למקום החמישי בעולם.

בעקבות החוויה שגיא עבר עם עם בזה הוא הקים את העמותה 180 ספורט ללא גבולות שמשלבת רצים בריאים עם רצי בעלי מוגבלויות אז אם אתם רוצים לרוץ ומחפשים מקום להתנדב בו זו יכולה להיות אופציה מעניינת בשבילכם. מי שמעוניין יכול לראות את ההרצאה של גיא ביוטיוב.

במהלך הההרצאה תהיתי לעצמי “אוקי, זו באמת הרצאה נהדרת ומרתקת אבל מה הקשר לתרמילאות”? התשובה לדעתי תמונה ברגע הבא: אחרי המרתון הם החליטו לטפס עם נבבה על האוורסט. להיות בסביבה כל כך קיצונית עם אדם עיוור זה אתגר מטורף. גיא תיאר איך הוא ואביו השגיחו על כל צעד ותנועה של בזה. למרות זאת הוא נפל מידי פעם. אחרי אחת הנפילות היותר קשות הם שאלו אותו “בזה, אתה בטוח שאתה רוצה להמשיך?”

בזה בלי היסוס ענה “כל החיים אני נופל ואנשים מוותרים לי ואומרים לי שאני לא יכול. הסיבה היחידה שאני מצליח זה שאחרי כל נפילה אני קם”.

זו לדעתי חלק מהותי מנשמת התרמילאות. עם השנים אנחנו מפתחים לעצמנו רצף של אמונות בנוגע ליכולות שלנו:

“אני גרוע בלעמוד מול קהל”
“בחיים לא אצליח לעשות טרק ארוך בטבע”

אם נלמד לבחון מחדש ולאתגר את האמונות שלנו נוכל לעשות דברים מדהימים. אם הייתי חוזר בזמן ומספר לעצמי בן ה12 – הייתי אז חנון חסר כישורים חברתיים – ש”יום יבוא ואטייל בעולם ואעשה מסלולים של אלפי ק”מ וחוץ מזה מידי פעם אעמוד מול קהל וממש אהנה מזה” הגרסה הצעירה שלי לא הייתה מאמינה למילה. אבל, כאלו הם החיים. אנו רוכשים כישורים חדשים וביטחון. פסגות שנראו לנו בלתי אפשריות יכולות להפוך לאתגר בר ביצוע עם תכנון ואימונים מתאימים.

בחזרה מטיאוצ’י והערות לשיפור שימור

בסיום הכנס הוקרן הסרט המעולה בחזרה מטואיצ’י. זהו סרט נהדר ואני מקווה להקדיש לו פוסט שלם בהזדמנות.

כמה הערות שיפור שימור
 • הכיבוד הקל והמוזיקה היו נהדרים
 • תוספת של Hiker box שבה מטיילים יוכלו לשים ציוד שבו הם לא משתמשים לטובת מטיילים אחרים יכולה להיות נחמדה. בנוסף הייתי שמח אם היו מקדישים חצי שעה מהלו”ז לטובת שוק של החלפות ומכירות של ציוד יש שניה בין המטיילים.
 • זהו יום יחסית ארוך ואין יותר מידי מה לאכול בבר באברהם הוסטל. אני חושב שארגון של סנדויצים בתשלום יכול להיות נהדר. אפשר יהיה להזמין אותם מראש בעת קניית הכרטיס או לקנות במקום.
 • חלק מהקהל שמגיע הוא נטול רכב. פתיחת עמוד בגוגל דוקס עם אפשרות של הצעת / חיפוש טרמפים יכולה להקל את החיים.

סך הכל היה יום נהדר ומגיע שאפו ענק למארגנים על הלוגיסטיקה וכל העבודה הקשה. אני מחכה לכנס של שנה הבאה 🙂

נפגש בשבילים
משה

תגובה אחת בנושא “כנס התרמילאות השני”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.