למה בחרתי לטייל ולחיות עם פלאפון ישן

לאחרונה, שדרגתי את ערכת הטיולים שלי עם פלאפון נוקיה ישן. המילה שדרגתי קצת צורמת במשפט הזה. כלומר מה אני הולך לעשות עם פיסת ההיסטוריה הזו? להחליף אותו עם שבטים ילידים בתמורה לאוכל וסוסים? להשתמש בו ככלי לפיצוח אגוזים?

בחרתי במילה שדרגתי באופן מודע. בפוסט הזה אטען שפלאפון ישן הוא פיסת ציוד אידיאלית לשטח וכלי מועיל לחיי היום יום. לצורך נוחות הכתיבה אתייחס מכאן ואילך לפלאפון חכם כסמארפון ולפלאפון ישן ככסילופון (פלאפון כסיל).

למה זה טוב לטיולים?

זמן סוללה – סמארטפון צורך כמויות עתק של סוללה. מעטים המכשירים שיחזיקו מעמד ליותר מיום בלי הטענה. כסילופון מנגד יחזיק בקלות מעמד לשבוע. תטענו שאני יכול להסתובב עם בטרייה חלופית / מטען סולרי / אחר? צודקים. אבל למה להיכנס לשם? למה לפתור בעיות שאפשר למנוע?

שקט מנטלי – חלק גדול מהסיבה שבשלה אני יוצא לטייל היא כדי להתנתק מהעולם. רק אני, שותפי להליכה וספר טוב. אי אפשר להתנתק עם אינפוזיה קבועה של מידע מהעולם החיצון. איך אגיע לתובנות חדשות? איך אתן לנפש לנוח מהמירוץ של חיי היום יום אם לא יצאתי ממנו?

תטענו שאנשים לא יוכלו להשיג אותי? יש טכנולוגיה חדישה שנקראת סמס. אם היא לא תעבוד אפשר לנסות את פריצת הדרך שהגה אלכסנדר בל – שיחת טלפון.

עמידות – הפלאפונים האלו בלתי ניתנים להשמדה. יש תאוריה שגורסת שאם וולדמורט היה משתמש במכשיר נוקיה בתור הורקרוקס הארי היה מפסיד. השטח מעצם הגדרתו נוטה לשבור חפצים עדינים וסמארטפון בהחלט כלול בקטגוריה הזו.

למה להשתמש בכסילופון בחיי היום יום?

עד כאן הצגתי את הסיבות שבשלם משתלם לטייל עם פלאפון ישן. אבל בחיי היום יום? איבדתי את זה לגמרי? אכלתי פטריות משונות בטיול ליקוט האחרון? חיבקתי יותר מידי עצים בשביל האפלאצ’ים?

סמארטפונים הם כלי נהדר. הם מעניקים לנו גישה תמידית לשפע של אינפורמציה. יכולת לסרוק מסמכים, לשלוח מייל, לתקשר עם שאר הסטודנטים ולהשיג טרמפים ללימודים. אני באמת הולך לוותר על כל הטוב הזה?

הנקודה היא שהתועלת הזו מגיעה עם עלות. הנגישות לכל המידע בעולם הרסה את היכולת שלנו להתרכז. כמה פעמים היום שעמם לכם ושלחתם יד לבדוק מה חדש בואטסאפ? כמה פעמים עצרתם באמצע עבודה או לימודים כדי לבדוק עדכונים בפייסבוק?

“אז בדקתי וואטסאפ. מה הבעיה?”

הבעיה היא שריכוז הוא לא כפתור שאפשר להדליק ולכבות לפי דרישה. ריכוז הוא תהליך שדורש זמן נטול הפרעות. כל פעם שאני עובר מנושא לנושא – גם אם לפרק זמן קצר – חלק מהתודעה* שלי תמשיך לעסוק בנושא הקודם. למוח שלנו לוקח פרק זמן משמעותי לחזור לרמת הריכוז שבה היה קודם.

*אני משתמש כאן בנפנופי ידיים במונחים מוח ותודעה. קוראים בעלי רקע בנוירולוגיה ופילוסופיה מתבקשים להפנות מבט 🙂

כדי להסביר את הנושא בוא נקפוץ למים

דמיינו מעיין צלול. אתם יכולים בקלות לראות את הקרקעית ואת דגי הזהב ששוחים בפנים. זו התודעה שלכם כשאתם מרוכזים. כיוון שמדובר ביום חם אתם מחליטים לקפוץ לתוך המים. אחרי שכשוך קצר – ברר קר – אתם יוצאים.

התבוננו שוב במים. השחייה שלכם העלתה כמויות גדולות של לכלוך ואי אפשר לראות את הדגים ווודאי שלא את הקרקעית. זוהי התודעה אחרי מעבר לנושא אחר. כן, בסופו של דבר הלכלוך ישקע והמים ישובו להיות צלולים כמקודם. אבל לזמן הקרוב התודעה שלכם תהיה “עכורה” היכולת שלכם להתרכז נפגעה.

אז הריכוז נפגע. אפשר לחשוב מה כבר קרה?

יש לי שתי סיבות תועלתניות לשמור על “טוהר התודעה” שלי.

 1. ככל שיש פחות גירויים סביבי כך אני רגוע ומאושר יותר.
 2. ככל שאני מצליח להתרכז יותר כך קל לי יותר להשיג מטרות בחיים. החל מלמידה למבחן וכלה בכתיבת פוסטים בבלוג.

אז הפסקת לחלוטין להשתמש בסמארטפון?!

לא בדיוק. אהיה אוויל מוחלט אם אוותר על היתרונות שגלומים בפלאפון מודרני. במקום זה אני חושב עליו כעל המכשיר החילופי שלי. רוב שעות היום אני משתמש בכסילופון. כשמגיע אירוע שמצדיק שימוש בסמארטפון – לדוגמה שימוש בגוגל מפות – אפעיל אותו דרך רשת הWi-Fi או שאעביר אליו את כרטיס הסים שלי.

איך נראים חיי היום שלי כרגע?

רוב הזמן אני עובד עם הכסילופון על מצב שקט בשעה שהסמארטפון כבוי ומונח בארון. אני חווה הבדל דרמטי ביכולת שלי להתרכז בין הזמנים בהם הסמארטפון דלוק והזמנים בהם הוא כבוי. לשם שינוי אין בי את הדחף לבדוק כל רגע האם מישהו הגיב להודעה ששלחתי בוואטסאפ או שאולי קיבלתי לייק חדש בפיסבוק.

למרות כל הסיפורים שאנו מספרים לעצמנו נדירות הפעמים בהם אנחנו זקוקים לסמארטפון ולא יכולים להשיג את אותה מטרה דרך הלפטופ או הכסילופון.

בשורה התחתונה אני שבע רצון מהשינוי הזה ומאמין שאמשיך איתו הלאה עם שינויים והתאמות לפי הצורך.

איך משיגים כסילופון?

אני קיבלתי את שלי מבני דודים שהשתמשו בו כנקודת איסוף אבק בבית. אם לא תצליחו למצוא כסילופון בקרב בני משפחה / חברים אפשר לקנות מכשיר משומש מהאינטרנט.

אפשר להעביר את כרטיס הסים מהסמארטפון לכסילופון?

לא בדיוק. סמארטפונים פועלים עם מיקרו-סים וכסילופונים זקוקים לסים רגיל. מה שאומר שאתם צריכים מתאם. איך משיגים אחד? מסתבר שכשחברת הסלולר שולחת לכם כרטיס סים חדש היא שולחת אותו עם מתאם מובנה.

לא החלפתם סים בזמן האחרון ואין לכם מתאם כזה? שווה לבדוק האם מישהו מהחברים בדיוק רכש סים חדש. אם לא אז ביקור בחנות הפלאפונים הקרובה או הזמנת מתאם מהאינטרנט יעשו את העבודה.

מה ההתאמות נדרשות למעבר לאורח חיים כזה?

די אפסיות. שלחתי הודעה למספר אנשים קרובים שאם הם צריכים אותי אני זמין יותר בסמסים מאשר בוואטסאפ. בתחילת יום לימודים אני רושם לעצמי את הכיתות בהם אלמד במקום להשתמש באפליקציה של האוניברסיטה ו…זהו.

שני קישורים לסיום:

מי שרוצה הסבר יותר מעמיק על הנושא של הסחות דעת מוזמן להעיף מבט בבלוג Study Hacks שבו הכותב מתעמק בטכניקות של פיתוח אישי ניהול זמן ומיומנויות למידה.

אתר נוסף שאני רוצה להמליץ עליו בחום הוא סלואו. הבלוג הזה הוא חלק מתנועת ההאטה שדוגלת במעבר לאורח חיים איטי יותר. חלק ניכר מהמוטיבציה שלי לעבור לכסילופון נבע מהפוסטים שעמית נויפלנד, מנהל הבלוג, כתב בנושא.

נפגש בשבילים
משה

4 תגובות בנושא “למה בחרתי לטייל ולחיות עם פלאפון ישן”

 1. כמו שכתבת, יש לא מעט יתרונות לטלפון ישן אבל לא הייתי מוותר על הסמארטפון (הישן) שלי בעיקר בגלל האפשרות לשמוע בו פודקאסטים.
  חוץ מזה יש לו עוד אפשרויות מועילות כמו הקלטת המסלול, מציאת נקודות עניין בעמוד ענן ומעקב אחרי ריצות.
  מובן שיש לו עוד הרבה אפשרויות שאני משתמש בהן אבל אלה הדברים שהכי חשובים לי.

  1. היי הופאק

   ניתן להאזין לפודקאסטים בכסילופון. כדי לעשות זאת יש להעביר את הפודקאסט כקובץ MP3 לפלאפון. אם אין מספיק זיכרון בפלאפון ניתן לקנות כרטיס זיכרון חיצוני.

   בנוגע לשאר הדברים שציינת. אמת, יש בסמארטפון שפע של יתרונות. השאלה היא האם סך היתרונות גדול מסך העלות?
   התשובה הסובייקטיבית שלי היא שזו לא עסקה משתלמת.

   משה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.