מבוא לעולם הסכינים

על סכינים טיולים ומה שבניהם

תרשו לי לפתוח בהצגה עצמית: שמי תמיר, נעים להכיר, ואני מת על סכינים. לא יודע בדיוק למה, אבל כנראה זה קשור בשילוב של שימושיות, פשטות, ורעיון שכל הזמן משתכלל ומשתפר. מה שהתחיל אצלי ברצון לסכין שימושית לטיולים, הפך דיי מהר לצלילה לתוך עולם ע-נ-ק של ידע ולמידה בתחום.

בסדרת המאמרים הבאה אנסה לסכם בעברית את עיקרי הדברים הנוגעים לתחום. החל מפילוסופיות שונות, ועד להרכבים כימיים של פלדות ולסוגי סכינים. כמובן לא נפסח על ההיבט החוקי והמשפטי בארץ.

נתחיל מהתחלה, במלוא מובן המילה. הסכין – כמו שאר כלי העבודה שלנו – נוצר מתוך צורך. לאורך ההיסטוריה היה זה כלי חיוני לציד, לחקלאות, לעבודות שדאות והישרדות.

הסכינים וכלי החיתוך הראשונים היו עשויים מאבני צור שאותם אפשר לשבור כדי להפיק קצה חד. עם הזמן התקדמו לשיוף אבנים לצורה שאפשרה חיתוך, ובשלב מאוחר יותר התחיל האדם ליצור סכינים מנחושת, ברונזה עד שהגענו אל הסכינים על בסיס ברזל הנפוצות בימינו.

אם בעבר סכין הייתה כלי חיוני היום אפשר לטייל ולהסתדר היטב בלעדיה. אבל סכין טובה יכולה להפוך את החיים שלנו לקלים יותר. אפשר בעזרתה לבנות מחסה לשעת חירום, לחפור בורות ולעבד שלל ציד*, לעבד אוכל, לבנות מלכודות ועוד.

*יש הרבה הגבלות חוקיות על ציד בארץ. אבל אם ברירה אז אין ברירה.

כדי להבין למה כדאי לקחת סכין לשטח שווה להעיף מבט במה שאומרים הSAS  – הקומנדו הבריטי – לדבריהם יש חמשה כלים שחיוניים בכל מצב הישרדות.

הם כוללים:

  • כלי חיתוך – cutting tool
  • ציוד לקשירה- cordage
  • כלי קיבול – container
  • אמצעי להדלקת אש – combustion
  • אמצעי כיסוי/מחסה – coverage

הרעיון הוא שאת חמשת האמצעים האלה הכי מסובך ליצור / להשיג בטבע. כלי חיתוך מככב בחמישה הזו בצדק. ניתוח של מספר רב של מצבי חירום מלמד שסכין טובה עוזרת מאוד להתמודד עם מצבים בלתי צפויים.

מה נחשב לסכין טובה? אפשר להתווכח. בגדול, איכות הסכין נקבעת לפי איכות הגימור שלה ואיכות החומרים מהם היא עשויה. כמובן שאחת השאלות הראשונות שעלינו לשאול את עצמנו היא לאיזה צורך אנחנו זקוקים לסכין. סכין שתהיה מעולה לעיבוד שלל דיג עשויה שלא להתאים לביקוע עץ בשטח.

יש מצבים בהם סכין שנבנתה על ידי יצרן סכינים נחשב ובנויה מחומרים מעולים לא מתאימה לצורך הספציפי שלנו. או שהיא פשוט לא “יושבת טוב” ביד. מצד שני, יש מצב שסכין שנחשבת לבינונית תתאים לנו ככפפה ליד.

בהתחשב בכך שהצרכים של כל אחד שונים וסכין שתהיה מושלמת למטייל אחד לא תתאים למטייל אחר הדרך הכי טובה לדעת מה “הסכין הנכונה” היא לערוך ניסויים. לבדוק סוגי סכינים שונות, פלדות שונות וחברות שונות.

בפוסטים הבאים אסביר על סוגי סכינים שונות. אכתוב קצת על השחזת סכינים. אפרט על סכינים טובות שיצא לי לעבוד איתם. בנוסף, אציין איפה אפשר להשיג סכינים טובות במחיר סביר.

עולם הסכינים הוא תחום ידע ענק ותמיד יש עוד מה ללמוד. האינטרנט הוא חבריכם הטוב ביותר בשביל לצבור ידע. מי שמעוניין להעמיק בתחום יכול להעיף מבט בקישורים הבאים:

האתר הזה מכיל היסטוריה קצרה של הסכינים.
האתר הזה והזה מכילים את כל הטרמינולוגיה של עולם הסכינים: פירוט על מושגים, הרכבי מתכת שונים, הסברים על הידיות והנדנים ובאופן כללי על כמעט כל דבר בנוגע לסכינים.
כאן תמצאו איורים ופירוטים קצרים על צורות להבים נפוצות בעולם הסכינאות.
לסיכום באתר הזה תמצאו פירוטים אנטומים ואיורים של מבני סכינים שונות.

אזהרה! מי מכם שמתכנן לקנות סכין, זה ממכר 😉

תמיר אסטרכן

אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים ליצור איתי קשר במייל: Opelastra.chan@gmail.com

תודה תמיר, כתמיד אשמח לארח בבלוג פוסטים שונים על עולם התרמילאות. יש לכם מידע מעניין לחלוק? צרו איתי קשר דרך דף הפייסבוק

נפגש בשבילים
משה

4 תגובות בנושא “מבוא לעולם הסכינים”

  1. תודה, יופי של הקדמה. מחכים לתוכן.

    הערה: בפסקה שמתחת לתמונה הטקסט התחרבש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.