פוסט סיכום על אומנות הכימות העצמי

“אלוהים נמצא בפרטים הקטנים”. הפוסט הזה מתמקד בפרטים הקטנים של הכימות העצמי. התחלתי את המסע הזה עם ציפיות גדולות וחלקם התבדו. אבל, אני עדיין מאמין שהכימות הוא כלי רב עצמה בארגז הטכניקות לשיפור עצמי.

אני מקווה שהתובנות עליהם הגעתי במהלך החודשים האחרונים יעזרו למי שיחליט להיעזר בטכניקה הזו. אם אין לכם מושג על מה אני מדבר אני ממליץ שתקראו קודם את הפוסטים הראשון והשני שכתבתי בנושא.

כימות הוא לא תרופת קסם

לצערי, הכימות לא יגרום לכם להגשים את כל המטרות שלכם בן לילה. הדחיינות שלכם לא תעלם. לא תתחילו להתאמן שלושה פעמים בשבוע וכנראה שלא תסיימו את רשימת המטלות שאתם גוררים חצי שנה.

מה הכימות ייתן לכם:

  1. מידע איכותי בנוגע למצב שלכם
  2. משוב בנוגע לאיזה שינויים בשגרה שלכם עוזרים ואיזה מזיקים

משוב שבועי, שיפור ושימור

במהלך תרגילים בצבא נתקלתי במסורת מעניינת. אחרי כל תרגיל החיילים היו מתאספים ומשתפים מה הלך טוב בתרגיל וכדאי לשמר לפעם הבאה ומה היה גרוע וכדאי לשפר לפעם הבאה.

לדוגמה, אחרי תרגיל טיפול באירוע רב נפגעים אשתף שמבחינת שיפור “התקשורת בין החובשים הייתה גרועה” ומצד השימור “הפעלתי את החיילים בזירה כדי שיעזרו לי לטפל בפצועים”.

שיפור ושימור הוא לב ליבו של הכימות העצמי. בכל יום שישי אני יושב לשעתיים ועושה שיפור שימור למדדים שלי.

על כל מדד אני שואל:

האם הצלחתי לעמוד ביעד?
אם כן למה? מה היו ההרגלים שעזרו לי להגיע לזה?
אם לא למה? האם המטרה ברת השגה? איזה שינוי בהרגלים שלי יעזור לי להגיע אל היעד?

אם לא הצלחתי לעמוד במדדים מגיע שלב השיפור:

דיבוג

כאשר כותבים תוכנה ישנו שלב שנקרא “דיבוג”. בשלב הזה עוברים על התוכנה ומוצאים את השגיאות הקטנות שמונעות ממנה לעבוד. לעתים מספיק פסיק אחד שגוי בתוך מאות שורות קוד כדי להשבית את התכנה.

אני מוצא הרבה דמיון בין שלב הדיבוג לתהליכים שקורים בשיפור עצמי. לפעמים שינוי קטנטן בצורה שבה אני מבצע את הפעולה יכול להיות ההבדל בין הצלחה לכישלון. האם הציוד לחדר כושר מונח ערב מראש במקום בולט? האם קניתי זוג אוזניות אוטמות רעש כדי שיהיה לי קל ללמוד?

במהלך המשוב אני שואל את עצמי איזה שינויים עלי לבצע כדי להצליח יותר. השינויים יכולים להיות השגה של ציוד חדש (מכנסי ריצה ואוזניות), שינויים בידע (שיחה ארוכה עם המאמן לצורך בניית תוכנית אימונים) או שינויים בהתנהגות (העברת האימונים בחדר כושר מהערב לבוקר).

יש שינויים שההשפעה שלהם מורגשת באופן מיידי. קנייה של מכנסי ריצה חדשות והקפדה להכין אותם עם המגבת ערב מראש גרמה לי ללכת לחדר כושר יותר. ההשפעה של שינויים אחרים אטית יותר. אבל, כל עוד אני מקפיד להכניס את השינויים באופן הדרגתי לשגרה שלי אני יכול לראות במשוב השבועי הבא האם השינוי הועיל או לא.

כל עוד אני מקפיד על המשוב השבועי ועל ביצוע המעקב בפועל אני נמצא בלולאה של שיפור מתמיד. אני מקבל משוב עושה שינוי קטן ורואה האם הוא הועיל או לא וחוזר חלילה.

“אנחנו מה שאנחנו מורגלים לעשות”
אריסטו

אני שם דגש עצום על הרגלים כי כל שינוי ארוך טווח שארצה להכניס בחיי דורש שינוי שלהם. בטווח הקצר אני יכול לגרד את עצמי מהמיטה שלוש פעמיים בשבוע וללכת לחדר כושר. אבל, אם ארצה שהשינוי יחזיק מעמד לטווח הארוך אני חייב להפוך אותו להרגל.

תקצר היריעה מלכתוב לעומק על הרגלים וכיצד לשנות אותם. אם תרצו להעמיק בנושא רשימת הקריאה בסוף הפוסט תהיה מקום נהדר להתחיל בו.

איך אני עוקב אחרי המדדים שלי

“במקום רשימות נתונים, עצבו דיאגרמות פשוטות לתפיסה”
דיוויד מק’אדמס, מעצב המתמחה בוויזואליזציה

ויזואליזציה היא טכניקה בה הופכים מידע קשה להבנה, כמו אוסף נתונים באקסל, לתצוגה גרפית וקלה להבנה. החלטתי לעשות ויזואליזציה למדדים שלי כדי להיות מסוגל, תוך שניות ספורות, לדעת איפה אני עומד ביחס לכל מדד.

אחרי שראיתי שהגרפים באקסל לא עונים על המטרה הזו החלטתי לעבור לטכנולוגיה המתקדמת של דף ועט. במהלך המשוב השבועי אני רושם בפנקס שלי מה המטרות השבועיות שלי ולאורך השבוע מעדכן את ההתקדמות שביצעתי.

במדדים: הליכה לחדר כושר ולבריכה, שבוע בקורסרה (קורסים אונליין שאני לוקח), דייט, מספר מפגשים חברתיים, שעות שינה וזמנים שהוקדשו לקריאת מאמרים

אמת, זה לא מרשים כמו כמה מהתרשימים הנפלאים האלו אבל בשבילי זה עושה את העבודה. במקביל יצרתי קובץ אקסל שבו ארשום איזה שינויים בשגרה עבדו לי ואיזה לא.

לקריאה נוספת:

ספרים ובלוגים על בניית הרגלים

כוחו של הרגל – צ’רלס דוהיג
מיקרו החלטות – קרוליין ל. ארנולד
Better than before gretchen rubin
James Clear

שונות

לגרום לדברים לקרות – דיוויד אלן. הספר הטוב ביותר שקראתי על ניהול משימות

 

נפגש בשבילי החיים
משה

תגובה אחת בנושא “פוסט סיכום על אומנות הכימות העצמי”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.