ניהול עסקים, בחירת מטרות, טייסים פרטים ומשמעות החיים

מטרות עסקיות

בעולם העסקים ישנה טכניקה בשם “יעדי ביצוע מרכזים” (באנגלית Key Performance Indicators, או KPI) בשיטה זו מודדים כיצד מתקדמת החברה בהשגת היעדים המרכזים שלה. לדוגמה, נניח שאני מנהל עסק למכירת ציוד טיולים קל משקל. חוץ מהחלום שלי לשנות את עולם התרמילאות בארץ אני מעוניין גם להרוויח כסף. לכן, אחד המדדים שיעניינו אותי יהיה כמות המכירות השנתית שלי.

אם אני רואה שבכל שנה אני מוכר מעט מאוד ציוד ברור לי שעלי לעשות שינויים בעסק כדי להגיע לרווחים. במילים אחרות KPI זה מדד שנותן לי את “הכאפה” כשאני לא מצליח להתקרב אל המטרות העסקיות שלי.

אני חושד שהצורה שבה בני אדם פועלים דומה במקצת לארגונים. אנחנו מציבים לעצמנו מטרה ואז – ביודעין או שלא ביודעין – מודדים את עצמנו אל מול המטרה הזו. לפי מצב המדד שבחרנו לעצמנו אנחנו מציבים לעצמנו משימות.

רגע לפני שנמשיך חשוב לציין שהפוסט הזה מתבסס על פוסט קודם שבו כתבתי על כימות עצמי. אם טרם קראתם אותו אני ממליץ לעשות זאת לפני שתמשיכו בקריאה.

הרומן שלי עם יעילות

בשנים האחרונות הצבתי לעצמי את המטרה הבאה “אני צריך להיות יעיל (פרודוקטיבי) כדי להצליח בחיים”. במבט ראשון זה לא נשמע כמטרה רעה כל אדם דגול הצליח להשיג דברים בזכות עבודה קשה. והעבודה הזו תהפוך ליעילה יותר בעזרת טכניקות של פרודוקטיביות.

הבעיה היא שיעילות היא משרת טוב אבל אדון גרוע. ברגע שהיעילות היא מטרה בפני עצמה אני נכנס למעגל קסמים אכזרי.

להיות יעיל כולל כמעט כל דבר. לשטוף כלים זה יעיל ללמוד למבחן זה יעיל ולעבוד על העסק זה יעיל. זה מדד שלא מעודד תעדוף ושתמיד יהיה אפשר לעשות עוד כדי להגדיל את התוצאות שלו. נחשו מה לא יעיל? לבלות עם חברים, לקרוא ספר או סתם לשכב בערסל.

התוצאה מעגל של אשמה ולחץ. הגשתי שאני לא יעיל מספיק ולכן אני צריך לעבוד קשה יותר. אבל כל היום עבדתי קשה ורק רציתי לעצור קצת ולנוח. קיצר מטרה מחורבנת.

חשוב לי לציין שאף פעם לא הגעתי אל המטרה הזו באופן מודע. בדיעבד אני מניח שזו הייתה הדרך שלי להתמודד עם הלחץ הכרוך בשילוב של עבודה לימודים וניהול עסק. מעין פאטה מורגנה שבה האמנתי שאם רק אצליח להיות יעיל יותר יתפנה לי שפע של זמן ואספיק ללמוד למבחנים ולישון ולעבוד ולנהל חיי חברה. זו הסיבה שבעיניי זמנים שמוקדשים למדיטציה ולהרהורים חולפים בערסל הם כה חשובים. אלו הזמנים בהם אנו יכולים לעצור ולתהות מה מניע אותנו ולמה בעצם מה שאנו עושים כה חשוב.

בחירת מטרות טובות ותעדוף שלהם

וורן באפט הוא האיש הרביעי העשיר בעולם. יש לו מעל 81 מיליארד דולר והוא נחשב לאחד המשקיעים המוצלחים בכל הזמנים. יום אחד מייק הטייס הפרטי שלו שאל אותו:

“איך אתה מנהל את הזמן שלך כל כך טוב? איך תעדפת את הזמן שהקדשת למטרות השונות שלך?”

וורן אמר לו “קח דף ועט ותכין רשימה של 25 הדברים שאתה רוצה להשיג בחיים. זה יכול להיות כל דבר שהוא. מטיפוס על הקלימנג’רו ועד רכישת יאכטה.”

במהלך היום, כשבאפט ישב בפגישות עסקים הטייס רשם את המטרות שלו. בערב כשהוא חזר אל המטוס הטייס הציג לו את הרשימה ושאל:

“איך משיגים את כל זה?”

באפט חייך בחידתיות

“כל הכבוד, עכשיו חלק את הרשימה שלך לשתי רשימות נפרדות. רשימה אחת תכיל את חמשת הפריטים שבראש סדר העדיפויות שלך. הרשימה השנייה תכיל את שאר הפריטים.”

במהלך הטיסה הארוכה מעל האוקיינוס האטלנטי הטייס התחבט איזה פריט לשים באיזו רשימה. לבסוף כשהטיסה הסתיימה הוא ניגש שוב לבאפט והציג לו את שתי הרשימות.

“אוקי, עכשיו איך משיגים את כל זה?”

באפט נאנח “הבנת את זה הפוך. אתה לא יכול להשיג הכל. הרשימה הקצרה היא המטרות שתהיה מוכן להשקיע הכל כדי להשיג. הרשימה הארוכה מצד שני היא הסחות דעת. אתה צריך לעשות הכל כדי לוודא שהמטרות ברשימה הארוכה לא יגזלו מזמנך”.

הסיפור הזה תופס אותי חזק כיוון שהוא מרמז על העוצמה האדירה של בחירת מטרות מוצלחת והתמקדות ההם.

כפי שאמרתי בתחילת הפוסט אנחנו נוטים להציב לעצמנו מטרה, ממנה לגזור מדדים ומהמדדים לגזור משימות שיעזרו לנו לקדם את המדדים כמה שיותר.

הנקודה היא שהמדדים הם רק כלי עזר להגשמת המטרות שלנו. אם בחרנו מטרות גרועות המדדים יעזרו לנו להגיע לשם אבל זה עדיין יהיה בזבוז זמן. בתכנות ישנו מושג “זבל נכנס זבל יוצא”. אפשר לכתוב קוד מושלם אבל אם מזינים פנימה נתונים גרועים נקבל תוצאות גרועות. המדדים במקרה שלנו הם רק קוד ואנחנו צריכים לוודא שהמטרות שאנחנו מכניסים פנימה שוות את זה.

“אילו דברים בחיים עלי להגשים כדי שאוכל למות מסופק”?

נסו להשיב ברצינות על השאלה הזו. כן, זה מרגיש כמו שאלה לתיכוניסטים בשיעור פילוסופיה אבל אני מאמין שזו השאלה החשובה ביותר בחיים שלנו.

רק אחרי שיש בידכם מטרות כאלו כדאי לחשוב על מדדים מתאימים שיתמכו בהם. אחרי הכל מטרות בלבד לא שוות יותר מידי אם אין לכם דרך אמינה ואיכותית לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם.

הפוסט השלישי על כימות עצמי

לקריאה נוספת
  • סרטון שמסביר מה זה KPI
  • הערך בויקיפדיה על KPI
  • פוסט שמדבר על בחירת קריירה אבל מכיל כמה תובנות מעניינות על כך שלעתים עלינו לחשוד באותנטיות של הרצון שלנו להשיג מטרות מסוימות. לדבריו, לעתים אנחנו רוצים משהו רק כי גרסה צעירה שלנו חשבה שזה רעיון טוב אבל כיום היעד הזה כבר לא באמת מתאים לנו.
  • פוסט על הסיפור של וורן באפט והטייס שלו
  • הצבת מטרות היא נושא מורכב. כדי לעשות את זה נכון אני ממליץ להכיר את שיטת SMART. אם אתם רוצים להעמיק בתחום שווה להעיף מבט כאן.

נפגש בשבילי החיים
משה

3 תגובות בנושא “ניהול עסקים, בחירת מטרות, טייסים פרטים ומשמעות החיים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.