סיור עם תגלית

לפני מספר שבועות הצטרפתי כסטודנט לסיור של תגלית מקנדה. זו הייתה הפסקה מהנה מהמרוץ של הלימודים. הכרתי שפע חברים חדשים. תרגלתי תרמילאות קלה. גיליתי כמה הקנדים מנומסים (מאוד). למדתי על ההיסטוריה המורכבת של מדינת ישראל ועל עצמי.

אירוח ספונטני ומציאת אושר בכוס תה

הייתי אמור להיפגש עם הקבוצה של תגלית ביום חמישי בבוקר בקיבוץ שער הגולן בצפון הארץ. כדי לא לעשות את הנסיעה ארוכה מאריאל לצפון בחמישי בבוקר החלטתי לנסוע לצפון לילה לפני ולישון באזור. שלחתי הודעות לחצי תריסר אנשים באתר של גלישת ספות וקיבלתי תשובה חיובית מיאיר שהיה פנוי לארח.

ביליתי את הערב אצל יאיר עם ספר טוב, כוס תה וביסקוויטים. תמיד משמח אותי לראות שכל מה שאני צריך כדי להיות מאושר זה קצת שקט והפוגה מהמרוץ של הלימודים והעבודה.

יאיר, תודה על האירוח בכזו התראה קצרה. אני מעריך את זה 🙂

סקירה על הסכסוך הישראלי פלסטיני

חלק מהסיור הוקדש לסקירה על העבר וההווה של המצב ביהודה שומרון ועזה. גדלתי בבת עין ואת השנים האחרונות העברתי באריאל. אני לא זר להתנחלויות. אבל, הצלחתי להעביר את רוב חיי עם חורים בהבנה של איך הגענו למצב הנוכחי ומה הגרסה של כל צד בסיפור. ההדרכה המעולה של נעם רומק נתנה לי הבנה מעמיקה יותר של המצב המורכב בארץ.

אוטובוסים תקולים ומדריכים המומים

בדרך למלון בירושלים האוטובוס נתקע והיינו צריכים לסחוב את הציוד שלנו למלון. כמה מהחברה קיטרו על זה שהם צריכים לסחוב את המזוודות שלהם וכמה זה לא בסדר. אני לקחתי את תיק הגב הפצפון שלי ונגשתי אל המדריך לשאול אם יש עוד משהו לקחת.

המדריך: איפה הציוד שלך?
אני: עלי
המדריך: מרים את התיק כדי להרגיש את המשקל “אתה צוחק עלי”
אני: מחייך מאוזן לאוזן

 

התיק הזה הכיל את כל מה שלקחתי איתי לשלושה ימים. בהתחשב בזה שתגלית דאגו לי לאוכל ומקום לישון סחבתי איתי יותר ציוד ממה שהייתי צריך 🙂

כדי ללמוד איך לטייל עם מינימום ציוד אני ממליץ שתקראו את הפוסט שכתבתי על תרמילאות קלה, תראו את ערכת הרחצה הזעירה שעיצבתי ואת רשימת הציוד שלי.

שיטת השכבות

אחד הדברים שאפשרו לי לטייל עם תיק פצפון במזג האוויר ההפכפך של דצמבר היה שיטת השכבות. ארזתי כפפות, מכנסיים טרמים, חולצה טרמית, מיקרו פליז, כובע גרב וז’קט. כל הפריטים האלו ביחד שקלו 1117 גרם בלבד ותפסו מעט מקום בתיק שלי. אבל, הם נתנו לי מגוון צירופים אפשריים של בגדים שיכולתי להוריד ולשים בהתאם לשינויים במזג האוויר. יכולתי להגיב לשינויים קלים בטמפרטורה ולא נתקעתי במצב שבו היה לי חם מידי או קר מידי.

הבגדים החמים שלקחתי איתי.

תייר בארצי שלי

כישראלי שמטייל עם קבוצה מחו”ל נהנתי מאוד לשתף את חברי הקנדים באנקדוטות הקטנות של החיים בישראל. איפה אפשר לקנות קפה בזול, למה הקירות בצפת צבועים בכחול, מה אני חושב על ביבי, איך היה השירות הצבאי שלי, מה דעתי על הסכסוך הישראלי פלסטיני ועוד.

מצד שני נהנתי גם להרגיש כמו תייר. להתפעל מהנוף כשהאוטובוס טיפס לכיוון צפת. להסתובב בשוק מחנה יהודה במוצאי שבת ולהשתתף במסיבת ריקודים מאולתרת. היה מדהים לראות כמה שוקק חיים ורב לאומי השוק בשעות האלו.

זכיתי גם לטעום לראשונה סביח ונדלקתי. אם אתם מגיעים לשוק מחנה יהודה חפשו את סביח אריכה. תזהו את המקום לפי התור הארוך שיוצא אל הרחוב. תזמנתי חצי שעה בתור וזה היה שווה כל רגע. אין לי מושג איך לא הכרתי את המאכל האלוהי הזה עד עכשיו.

מזכרות למקומיים

ביום ראשון בערב אחרי שביקרנו בהר הרצל ויד ושם אני ואיתמר, הישראלי השני במשלחת, נפרדנו לשלום מהקנדים. מתברר שהם הביאו המון מזכרות מחו”ל כדי לתת לנו. קיבלתי שפע של דברים: מגנטים למקרר, מחזיקי מפתחות, גלויות מקנדה, דגל קנדה, סירופ מייפל ועוד. זה היה מרגש ומגניב ואני הולך לאמץ את המסורת הזו בטיולים הבאים שלי.

זה גרם לי לתהות מה המזכרת האידאלית שכדאי לקחת לטיול הבא שלי? הדרישות שלי הם פריטים קלי משקל, קומפקטיים, זולים, שימושיים וכאלו שלא יפגעו משהייה ממושכת בתיק. לדעתי מגנטים למקרר הם מועמד טוב. אשמח לשמוע איזה מזכרות אתם לקחתם או מתכננים לקחת ומה היו השיקולים שלכם.

אחת המתנות המרתקות שקיבלתי הייתה Inukshuk. זהו גל אבנים שמשמש את הילידים באזורים הארקטיים כדי  להראות את הדרך (כמו סימון שבילים), לסמן אתרים קדושים או מקומות בהם מוחבאים מצבורי מזון. מעין גרסה אינואיטית לרוג’ום אותו ניתן למצוא בכל העולם.

הInukshuk שקיבלתי בצידו השני כתוב Journey Well

טיולים כמקור לידיעה עצמית

“No man is brave that has never walked a hundred miles. If you want to know the truth of who you are, walk until not a person knows your name. Travel is the great leveler, the great teacher, bitter as medicine, crueler than mirror-glass. A long stretch of road will teach you more about yourself than a hundred years of quiet.” Patrick Rothfuss

אני רואה בטיולים דרך ללמוד על עצמי יותר. איך אני מתנהג כשאני נמצא במקום חדש? מה אני עושה כשאני חורג מסביבת הנוחות שלי? האם הצורה בה אני תופס את עצמי מדויקת?

הטיול האחרון לא היה שונה. אני אדם מופנם וכל חיי התקשתי להכיר חברים חדשים. לכן נדהמתי כמה מהר הפכתי לחבר של מספר רב של אנשים בקבוצה. כמה נהנתי לצאת לבלות אתם או סתם לשבת ולפטפט.

איך מצטרפים לתגלית כסטודנטים?

סטודנטים חוששים לצאת לתגלית כי הם לא יודעים איך זה ישתלב עם הלימודים / מעבדות / מבחנים. תגלית מתחשבים בזה ויציעו לכם מגוון תאריכים לבחירה כולל האופציה להצטרף רק מחמישי עד ראשון כמו שאני עשיתי. בשבילי זו הייתה חופשה מדהימה מהלימודים ואני ממליץ.

אם אתם רוצים להצטרף תוכלו ליצור קשר דרך דף הפייסבוק של תגלית. אם אתם סטודנטים באוניברסיטת אריאל תוכלו ליצור קשר עם האחראית במייל taglit.ariel@gmail.com

נפגש בשבילי החיים
משה

2 תגובות בנושא “סיור עם תגלית”

  1. איש יקר.
    שמחתי שהצטרפת לתגלית. בזכותך התיירים הרגישו מטיילים, והרגישו בבית.
    תמשיך לטייל ו- always seek discomfort.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.