קשרים בסיסים למטייל

כל ספר שעוסק במיומנויות שטח ימליץ לקחת אתכם חבל לשטח. אפשר לעשות כמות אין סופית של דברים עם חבלים. (דיג, בניית מחסה, סחיבת ציוד, יבוש כביסה ועוד) אבל להחזיק חבל בתיק זה לא מספיק. אתם צריכים לדעת כמה קשרים בסיסים כדי שתוכלו לנצל אותו בקלות ובנוחות למגוון מטרות שונות.

בפוסט הקרוב אציג תשעה קשרים שימושים למטיילים. אציין את השימושים השונים של כל קשר ואצרף לינק לסרטון יוטיוב שמראה איך מכינים כל אחד מהם.

אחד מהכללים האהובים עלי בניהול זמן הוא חוק פארטו. כלל האצבע הזה קובע שהשקעה של 20% מהזמן / משאבים בצורה ממוקדת תביא ל80% מהתוצאה הרצויה. איך זה רלוונטי אלינו? יש כמות אינסופית של מידע על קשרים באינטרנט. אבל רובנו נצטרך בחיי היום שלנו רק אחוז זעיר מהם. לכן, למידה של הקשרים הנכונים (ה20%) בהשקעה מינימלית של זמן תספיק לרוב מוחלט של המצבים שיצוצו בשטח (ה80%).  

את רוב הקשרים שאציג מצאתי בקישור הזה. נטען שם שאלו הם עשרת הקשרים הכי שימושים למטיילים בשטח. מצאתי בתוך הרשימה הזו מגוון יפה מאוד של קשרים שמתאים למצבים שונים. במקומות בהם מצאתי את השם העברי או את מקור השם ציינתי זאת. 

מילת אזהרה לפני שנמשיך. חבלים זה לא תחום המומחיות שלי. אל תעמיסו משקל רב על הקשרים האלא אל תשתמשו בהם לטיפוס או לפעילויות שיכולות להיות מסוכנות. הקשרים האלו נועדו לשימושים קלים כמו תליית שק אוכל ואחזקת כביסה בלבד.

הקשרים שאציג:

  1. חיבור של שני חבלים שווי קוטר – קשר מנתחים
  2. חיבור של חבלים שוני קוטר – קשר אורגים
  3. קשר לסגירת שק (miler knot)
  4. קשר תלייה Girth Hitch
  5. קשר למוט Bowline
  6. קשר למוט עם חיכוך Backpacker’s Hitch
  7. קשר למוט שמאפשר התאמה Taut Line Hitch
  8. לולאת שמונה
  9. קיבוע של חפצים על גבי רכב Trucker’s Hitch

Surgeons Knot – קשר מנתחים

נשתמש בקשר הזה כאשר נרצה לחבר שני חבלים שווי קוטר. נשתמש בו כשנרצה חבל ארוך יותר ממה שיש לנו ביד. משתמשים בחבל הזה בתפירות שאחרי ניתוח. אל תנסו בבית 🙂

IMG_20160801_082504

מקור

Sheet Bend – קשר אורגים כפול

הקשר הזה משמש לחיבור חבלים בעלי עובי שונה. בדומה לקשר הקודם נשתמש בו כשנרצה חבל ארוך יותר ממה שיש לנו ביד. מקור השם הוא בשימוש שנעשה בקשר באריגת בדים.

IMG_20160802_074837

מקור

Miller’s Knot

הקשר הזה משמש לסגירת החלק העליון של שק שנמצא בשימוש מרובה. קל מאוד לפתוח ולסגור אותו.

IMG_20160802_075623
בתמונה לקחתי בנדנה והכנתי ממנה שק 🙂

הקשר הזה שימש לסגירת שקי קמח מכאן מקור השם (miller – טוחן)

מקור

Girth Hitch

שימושי לקשירת ציוד לתיק. קשר קל מאוד לביצוע.
הקשר הזה מוכר גם בשם  Lark’s Head knot או Cow Hitch

IMG_20160802_074532

הקשר הזה הוזכר לראשונה במאה הראשונה לספירה בסיכום שכתב הרופא היווני הרקלס  (Heraklas) בו הציג 16 קשרים שונים.

מקור

Bowline – קשר הצלה

הקשר הזה יוצר לולאה שלא תזוז תחת לחץ. אפשר לקשור אתו את שק האוכל על העץ, לקשור קנו לחוף, בקיצור הבחור הזה יכול להחזיק משקל יפה.

IMG_20160801_084724

המקור של קשר הצלה הוא כחבל למקרה חירום המחובר לחרטום של ספינה (השם – bowline הוא חיבור של bow – חרטום, line – חבל) ומיועד לזריקה למים למקרה שמישהו נופל מן הסיפון. קשר הצלה מתאים לכך, בין השאר כי הוא ניתן לקשירה ביד אחת.”
מתוך אנציקלופדית הטיפוס

מקור

Backpacker’s Hitch

הקשר הזה נועד ליצור כמות מרובה של חיכוך כך שגם אם יהיה על החבל משקל רב הוא לא יזוז. שימושי לתליית ערסל על העץ תליית חבלי כביסה שק אוכל לדובים וכו’

זה קשר מגניב כי בכיוון בו מופעל עליו כוח הוא לא יזוז לא משנה כמה אמשוך. אבל אם אמשוך את השרך (שארית החבל) שנמצאת בצד התחתון אוכל לפרק אותו בקלות.

IMG_20160801_082227

מקור

Taut Line Hitch

הקשר הזה מגניב כי הוא לא יזוז תחת לחץ אבל אפשר להתאים אותו בקלות לאורכים שונים. שימושי לחבלים שדורשים התאמה לאורכים שונים כמו מוטות לאוהל

IMG_20160801_081955

מקור

לולאת שמונה

הקשר הזה משמש ליצירת לולאה על החבל. תכונה מעניינת של הקשר הזה היא העובדה שלא צריך את הקצה של החבל כדי לעשות אותו. אתם יכולים לבחור נקודה באמצע החבל כדי ליצור בה לולאה.

IMG_20160829_111117

מקור

Trucker’s Hitch

הקשר הזה נועד כדי לקבע ציוד לרכב. שימושי כשתא המטען עולה על גדותיו.

מקור
IMG_20160802_082745

בנוסף בסוף הסרטון מוזכר הקשר הזה Half Hitch Knot

למקרה שתהיתם החבל איתו אני מטייל הוא מיתר צניחה באורך של כעשרה מטר. חזק, קל ושימושי.

אלו הקשרים שלנו להיום. כאמור קשרים וחבלים הם לא תחום המומחיות שלי אז כל הערה והארה תתקבל בברכה.

נפגש בשבילים
משה

3 תגובות בנושא “קשרים בסיסים למטייל”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.